Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
23. května 1792 (230 let)
Český šlechtic Karel Jan Nepomuk hrabě Clam‑Martinic pocházel po matce ze starobylého českého rodu Martiniců. Narodil se v Praze 23. května 1792. Podle dosud nedoložených teorií by mohl být otcem spisovatelky Boženy Němcové.
Studoval práva na pražské univerzitě a roku 1809 se rozhodl pro vojenskou dráhu. Stal se komořím a pobočníkem generála (později polního maršála) Karla Filipa Schwarzenberga a v letech 1812–1814 se účastnil jeho vojenských tažení. Roku 1814 dosáhl hodnosti majora a stal se členem doprovodu svrženého císaře Napoleona na Elbu. Aktivně se zapojil do diplomatických jednání na Vídeňském kongresu. V roce 1820 byl povýšen na plukovníka a roku 1824 přidělen princi hessenskému při jeho cestě do Ruska, kde se setkal s cary Alexandrem I. a Mikulášem I. V prosinci 1830 byl povýšen na generálmajora a jmenován dvorským válečným radou. Po nástupu na trůn si ho císař Ferdinand I. Dobrotivý vybral za generálního pobočníka. Hrabě byl všestranně založený člověk, příznivec a znalec výtvarného umění, jméno si vydobyl i jako spisovatel. Dal uspořádat a doplnit rodinnou galerii předků a svou podporou umožnil malíři Josefu Vojtěchu Hellichovi delší studijní pobyt v Itálii. V roce 1830 se stal majitelem panství ve Smečně, kde nechal vystavět empírovou rodinnou hrobku. Po své smrti 29. ledna 1840 (Vídeň) v ní byl pohřben. Na jeho počest byl postaven roku 1847 v polích u Smečna jedenáct metrů vysoký sloup známý jako Martinický obelisk.
-baal-, foto Karel Jan Nepomuk hrabě Clam‑Martinic © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.