Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
Holyně je dopravně klidnou částí Prahy, a i po svém připojení k ní se její charakter nezměnil. Připojení proběhlo v letech 1968 a 1974. Letos v dubnu začala k Holyni z jižní strany jezdit tramvaj na prodloužené trati ze sídliště Barrandov, která bude dál pokračovat do Slivence. Severní část míjí železniční trať se zastávkou Praha‑Holyně.
Na návsi, nynějším náměstí Pod Lípou, stojí novorománská kaple Jana Křtitele z roku 1861. První písemná zpráva o Holyni je v zakládací listině vyšehradské kapituly, které král Vratislav II. při jejím založení v roce 1088 daroval bohaté prebendy. Obec je nepřímo zmiňována jako Nagolini (Na Holyni). První skutečně zachovaná zmínka je pozdější, z listiny z roku 1253, v níž král Václav I. stvrzuje, že obce Slivenec a Holyně daroval řádu Křižovníků s červenou hvězdou, kterým patřily až do roku 1848. Z ruchu velkoměsta lze vejít do klidu sousedního chráněného území Přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí. Nachází se v něm přírodní památky Ctirad, Opatřilka – Červený lom, přírodní rezervace Prokopské údolí a národní přírodní památky U Nového mlýna, Dalejský profil a Požáry. Dalejský potok, pramenící v Chrášťanech, ústí do Vltavy a měří 13,5 km.
Pavel Edvard Vančura, foto © Pavel E. Vančura
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.