Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
11. října 1877 (145 let)
Český architekt Emil Králíček (* 11. října 1877 v Německém, dnes Havlíčkově Brodě) je autorem celé řady hodnotných staveb, které originálně kombinovaly secesi a kubismus, jež vám chceme připomenout.
Po studiích na gymnáziu v Táboře a na stavební průmyslové škole v Praze nastoupil do projekční kanceláře Antonína Balšánka (1897). Okolo roku 1900 odešel do německého Darmstadtu, kde pracoval v ateliéru J. M. Olbricha a dostal se k moderní secesní architektuře. Po návratu do Prahy nastoupil k firmě Matěje Blechy v Karlíně a stal se jejím hlavním architektem. Navrhoval průčelí a vestibuly domů, projektoval hotel Zlatá husa a Adamovu lékárnu na Václavském náměstí, palác Palmovka v Praze 8, Libeňskou sokolovnu nebo kancelářský dům s obchody, dnes známý jako Vaňkovo semenářství v Praze 7. Asi nejznámějším dílem je kubistická lucerna před portálem bývalého hřbitova u kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí, která je jediná svého druhu na světě. Ve stylu kubizující secese postavil vily v Praze a Lysé nad Labem nebo Betlémskou kapli v Praze na Žižkově. Po roce 1922 si založil vlastní ateliér a stavební firmu Králíček–Šolc. Nejvýraznějším dílem této firmy jsou budovy vodní elektrárny ve Spálově na řece Jizeře u Železného Brodu ve stylu art deco. Emil Králíček ukončil svůj život vlastní rukou 26. 3. 1930 v Praze a byl pohřben na hřbitově v Třeboradicích. S manželkou Emilií Kindlovou děti neměl.
Alice Braborcová, foto © Wikimedia Commons; www.tvarchitect.com
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.