Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
29. října 1787 (235 let)
Věta, kterou dost možná zhodnotil svůj vztah k Praze hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart. Tedy poté, co uvedl 29. října 1787 v Nosticově (dnes Stavovském) divadle světovou premiéru své opery Don Giovanni, která bývá pro svou jedinečnost nazývána „operou oper“, a dokonce ji i sám dirigoval.
Při první návštěvě Prahy v lednu roku 1787 byl Mozart vřele přijat, účastnil se mnoha společenských akcí, vystoupil na dvou klavírních recitálech a řídil osobně provedení Figarovy svatby v Nosticově divadle. Jako dík za projevené uznání uspořádal v divadle hudební akademii, kde byla poprvé provedena jeho Symfonie D dur, od té doby zvaná Pražská. Koncem února opouští Mozart Prahu s objednávkou nové opery, která by zahájila novou sezonu Nosticova divadla. V srpnu téhož roku přijíždí Mozart do Prahy podruhé a přiváží s sebou nedokončenou partituru Dona Giovanniho. Osobně se ujal nastudování opery, kterou během zkoušek opravoval a dokončoval. Těch se účastnil i autor libreta – básník Lorenzo da Ponte. Opera se dočkala mimořádného úspěchu a byla mnohokrát reprízována. Při návštěvách Prahy pobýval Mozart u svých českých přátel, k nimž patřil např. skladatel a varhaník J. Kř. Kuchař nebo F. X. Němeček, autor první mozartovské monografie, a především skladatel a pedagog F. X. Dušek a jeho žena Josefina. Jejich letní sídlo Bertramka se stalo Mozartovým oblíbeným místem. Naposledy navštívil Prahu krátce před svou smrtí na podzim roku 1791 při uvedení korunovační opery La clemenza di Tito.
-ab-, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.