Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
6. března 1948 (75 let)
Přísloví „Nevstoupíš dvakrát do téže řeky“ předznamenalo osud prvního amerického muzikálu na evropském kontinentě. Pánové Voskovec a Werich se pokusili po návratu z emigrace navázat na svoje předválečné úspěchy uvedením muzikálu Divotvorný hrnec.
Snaha oživit a rozjet Osvobozené divadlo se úplně nepovedla. Duch tehdejší předválečné doby se jaksi vytrácel a snaha o propojení české a americké produkce nebyla prakticky možná. Pánové se pokoušeli dostat zpět k české mentalitě novými autorskými hrami, ale úspěch nepřicházel. Zvolili proto americkou hudební tvorbu v podobě muzikálů. Vybrali kus autorů Lenea, Edgara, Harburga a Saidyho Finian’s Rainbow, který měl premiéru na Broadwayi v roce 1947. V Anglii to nebylo příliš úspěšné představení, ale úprava do českého pohádkového příběhu pod názvem Divotvorný hrnec se podařila. Smůlou ale bylo, že se premiéra konala v divadle ABC necelé dva týdny po únorových událostech dne 6. března 1948. Poslední společnou hru V+W režíroval Jiří Voskovec, Jan Werich hrál roli vodníka Čochtana a v dalších rolích vystupovali Ljuba Hermanová, Rudolf Cortés, Soňa Červená aj. Role vodníka se stala postupem doby jednou z největších a nejslavnějších v sólové kariéře Jana Wericha. Z devíti muzikálových melodií se staly asi nejznámější písně Jakpak je dnes u nás doma a Ten, kdo nemá rád. Jiří Voskovec několik měsíců po premiéře odchází podruhé a natrvalo do emigrace.
-babok-, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.