Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
15. dubna 1818 (205 let)
Z iniciativy skupiny českých šlechticů provoláním k „vlasteneckým přátelům věd“ bylo 15. dubna 1818 v Praze založeno Vlastenecké muzeum v Čechách. Předchůdce dnešního Národního muzea.
V červnu 1820 udělil císař František I. souhlas k založení muzea a po dalších dvou letech byly schváleny stanovy Společnosti Vlasteneckého muzea v Čechách. Jejím prvním prezidentem byl zvolen v prosinci 1822 hrabě Kašpar Mária ze starobylého rodu Sternbergů. Základem muzejních sbírek se staly různorodé dary jako rukopisy, přírodniny, tisk, památky hmotné kultury aj. Nejdříve byly shromažďovány v minoritském klášteře sv. Jakuba na Starém Městě i v soukromých bytech. Prvním stálým sídlem muzea se stal Šternberský palác na Hradčanech (1819). Roku 1840 vypracoval František Palacký návrh na zbudování novostavby muzea, které mělo být postaveno na dnešním Smetanově nábřeží pod názvem Francisceum (na paměť císaře Františka I.). Projekt byl nakonec zredukován na pouhý pomník. Muzeum se tedy přestěhovalo roku 1846 do Nostického paláce na Příkopě, který však po nějaké době nedostačoval. Dalším nápadem bylo postavit muzeum nové na Karlově náměstí. Nakonec ale až v roce 1876 po návrhu Fr. L. Riegra darovala městská rada pro novou budovu velmi cenný a výhodný pozemek na horním konci Václavského náměstí. Veřejný konkurz na muzejní stavu byl vypsán v roce 1883, vítězem se stal architekt Josef Schulz. Náklady na novou budovu muzea dosáhly úctyhodných asi dvou milionů zlatých.
-mp-, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.