Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
22. srpna 1878 (145 let)
Jednou z nejpozoruhodnějších a nejsložitějších osobností české kultury počátku 20. století byl český filozof a spisovatel Ladislav Klíma. Během svého nedlouhého bytí dospěl k naprosté životní skepsi.
Syn úředníka a stoupence T. G. M. se narodil 22. srpna 1878 v Domažlicích. Studoval na místním gymnáziu, ale pro urážku habsburské monarchie ve školní práci byl vyloučen ze všech škol v Rakousku‑Uhersku. Zkoušel pokračovat ve studiích v Záhřebu, ale ani tam školu nedokončil. Rozhodl se, že „do žádné školy už nevkročí a žádnému povolání se věnovat nebude“. Díky svému vyhraněnému charakteru a hluboce prožívanému zájmu o filozofii toto v podstatě splnil. Žil dlouhá léta z dědictví po matce a otci, darů od přátel a mecenášů. V roce 1904 se po několika změnách pobytu usadil v Praze na Smíchově a tam napsal svou první knihu Svět jako vědomí a nic. Věnoval se psaní aforismů, sepisoval své filozofické úvahy a přispíval do pražských časopisů. Roku 1922 vydal druhou knihu Traktáty a diktáty a v Národním divadle měla premiéru jeho satirická komedie Matěj Poctivý, jejíž uvedení skončilo veřejným skandálem. Před smrtí ještě stihl připravit k vydání jediné beletristické dílo Utrpení knížete Sternenhocha. Ladislav Klíma zemřel 19. dubna 1928 na tuberkulózu, oslabený duševním vypětím a přemírou alkoholu. Byl pochován na hřbitově Malvazinky v Praze.
-alba-, foto © www.cojeco.cz; www.knihydobrovsky.cz
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.