Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
18. září 1323 (700 let)
„Již více než tři století úpí český národ pod nadvládou Habsburků…“ říkávalo se v devatenáctém století. Ač se dnes názory na „úpění pod Rakušáky“ různí.
Situace po vymření Přemyslovců byla složitá a čeští páni nebyli v představách o svém vládci jednotní. Politické a ekonomické zájmy vyhnaly Jindřicha Korutanského a přivedly na český trůn syna římskoněmeckého krále Albrechta I. Habsburského Rudolfa, zvaného Kaše. Jeho brzká smrt umožnila návrat slabého Jindřicha Korutanského. Požádali proto o pomoc římského krále Jindřicha VII. Ten se rozhodl udržet „stříbrné království“ v rodině a nabídl Čechům svého syna Jana. Jan Lucemburský sice nepatřil mezi nejoblíbenější české panovníky, ale podařilo se mu razantně odsunout vládu Habsburků, když 18. září 1323 – před 700 lety – vymohl listiny, o něž Habsburkové opírali své nároky na český trůn. Habsburkové si na definitivní panování v českých zemích museli počkat ještě dvě stě let.
Antonín Fridrich, foto © Historie Českého národa v obrazech
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.