Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
1539 (485 let)
Razit mince bylo právo panovníka a mince byla jeho majetkem. Přestože je pražská tradice ražby mincí starší než například vídeňská, nejednalo se v hlavním městě o nepřetržitou činnost.
Období ražby se střídalo s dlouhými přestávkami zapříčiněnými uzavřením mincoven, také se měnili zřizovatelé mincoven i jejich umístění. První mince v Praze se pravděpodobně razily u Malostranského náměstí a nejstarší mincovna stávala nejspíš poblíž 3. nádvoří Pražského hradu. Zde se razily mince s označením Praga Civitas (město Praha). Na místě, kde se dnes nachází palác Pachtů z Rájova, tedy na rohu Celetné ulice a Ovocného trhu, stával dům staroměstské rodiny Velfloviců. Dům byl roku 1420 zkonfiskován a staroměstská obec upravila jeho prostory na mincovnu. V roce 1434 však byla zdejší mincovna zrušena. Znovu obnovena byla v roce 1539 a její činnost přetrvala až do roku 1783, kdy se zde usídlilo Zemské vojenské velitelství. Dnešní podoba Pachtovského paláce pochází z roku 1755 – pozdně barokní stavbu nechal vybudovat mincmistr František Josef Pachta z Rájova podle projektu J. J. Wircha. Budova byla i v pozdějších letech upravována. Na pamětní desce je 22 pozoruhodných značek pražských mincmistrů (působících v pražské mincovně v letech 1537–1748), umístěných mezi slovy. Až půjdete na procházku po Starém Městě, nepřehlédněte budovu spojenou s historií a ražbou pražských mincí.
-namo-, foto © Wikimedia Commons; Václav Bártík
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.