Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
1809 (215 let) Wilhelm Horn – průkopník portrétní fotografie evropského formátu
Hned dvě prvenství má na kontě tento pozapomenutý fotograf. Jako první v Evropě začal vydávat Fotografický časopis. Poprvé také ve Vídni vyfotografoval české korunovační klenoty.
Narodil se 10. dubna 1809 v České Lípě v rodině hodináře. Přestože rád maloval, odešel po gymnáziu do Vídně, kde vystudoval Polytechnický institut. V roce 1839 byl zveřejněn objev Louise Daguerra, po vynálezci nazván daguerrotypie. Obrázky nasnímané světlem Horna uchvátily. Začal se věnovat procesu vzniku snímků, což mu usnadnily nejen jeho technické znalosti, ale i umělecký cit. Už v roce 1841 otevřel v Praze na zahradě domu U Zlatého beránka na Koňském trhu první fotografický salon. A přibývaly další Hornovy salony, v Praze a v Karlových Varech. Nejprestižnějším byl Skleněný salon u Prašné brány. V červnu 1865 se z neznámých důvodů rozhodl opustit hlavní město a vrátil se do České Lípy. Rodný fotografův dům už dnes ve městě nenajdeme. Doposud tu však stojí pět secesních domů, které nechal postavit Hornův syn Camillo. Daguerrotypie mistra fotografa najdeme ve sbírkách českolipského Vlastivědného muzea, Muzea hlavního města Prahy a v dalších institucích. Wilhelm Horn zemřel 15. 10. 1891 v České Lípě a pohřben byl na místním hřbitově. Hornův hrob je chráněnou kulturní památkou.
-namo-, foto © Wikimedia Commons; Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.