Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
(100 let)
V Rakovníku se 16. října 1924 narodil významný český akademický sochař a malíř Miroslav Pangrác. Svým dílem navázal na české realistické umění – byl pokračovatelem odkazu Josefa Václava Myslbeka a Jana Štursy.
Na svůj talent upozornil již jako žák v malířských soutěžích. Jako výhru často obdržel temperové barvy a čtvrtky, které využil k dalšímu malování podle vzorů pohlednic akademického malíře Aloise Kalvody. Své první výstavy pořádal na půdě rodinného domu. Po měšťanské škole nastoupil v r. 1941 do keramické dílny sochaře Františka Nonfrieda, kde dekoroval a pracovat s hlínou. V září 1942 byl přijat na keramickou školu v Bechyni. Ještě předtím byl nuceně nasazen na důl Loužek u Lužné na Rakovnicku. Po absolutoriu v Bechyni byl přijat na AVU v Praze, kde studoval pod vedením profesorů Jana Laudy a Karla Pokorného. Byl členem spolku Mánes, portrétoval významné osobnosti, ale jeho doménou byly především dětské portréty. K těm nejvíce oceňovaným patří „Dítě v šátečku – Víťánek“ (1955) a „Gábinka“ (1977). Pro místo posledního odpočinku Františka Škroupa vytvořil v holandském Rotterdamu sochu s názvem „Hudba“. V roce 1983 byl jmenován zasloužilým umělcem. Zemřel 19. 6. 2012 v Rakovníku a byl pohřben v urnovém háji na zdejším městském hřbitově.
mf, foto © Wikimedia Commons; Jiří Pokorný, Rabasova galerie
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.