Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
(175 let)
Lidé jsou stejně zvláštní. Někteří se proslaví jako úzcí specialisté a jiní jsou naopak široce rozkročeni napříč obory. K těm druhým patřil Jan Hellich, farmakolog, přírodovědec, archeolog, vlastivědný pracovník a starosta.
Narodil se 19. ledna 1850 v Poděbradech, 1871 dokončil studia farmacie na pražské univerzitě a mohl se věnovat rodinné lékárně v Poděbradech, kterou převzal po smrti otce roku 1874. Jenže kromě míchání preparátů se věnoval s velkým nasazením i dalším zájmům. Protože miloval od dětství přírodu, vytvářel herbář z vlastních i dodaných rostlin z okolí i z ciziny, sbírku zkamenělin a minerálů, exempláře brouků a jiného hmyzu. Kromě toho se od roku 1889 podílel na archeologickém výzkumu Poděbradska a publikoval v odborných časopisech. Byl zároveň velmi aktivní v místním společenském životě. Stál v čele výboru Občanské záložny, představenstva měšťanského pivovaru, působil v poděbradských spolcích, od roku 1877 byl členem obecního zastupitelstva a městské rady a v letech 1883–1896 působil jako starosta. V roce 1902 založil poděbradské muzeum a vložil do něj svoje bohaté sběratelské kolekce, které průběžně obohacoval. Jeho činnost v oblasti muzejnictví vyvrcholila po válce v roce 1919 založením Svazu českých muzeí, jehož se stal předsedou. Už v roce 1903 ho město Poděbrady za zásluhy jmenovalo čestným občanem, čestné členství mu udělila v průběhu let řada místních spolků. Mag. Ph. Jan Nepomuk Emanuel Hellich zemřel 30. 9. 1931 v Poděbradech.
-liban-, foto © Wikimedia Commons
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2025 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.