Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
POŘADY (s pozorováním oblohy)
denně kromě pondělí | 15.00 a 18.00 | ve všední dny týdnu od 21. do 25. 7. jen středa, pátek | 18.00 | Tajemství vesmíru – vydejte se s námi na objevnou cestu od běžně pozorovatelných objektů noční oblohy až po černé díry a temnou hmotu. Seznámíme vás se základními astronomickými pojmy jako světelný rok, protohvězda, červený trpaslík, černá díra a mnoha dalšími. Zjistíme, kde se vzaly chemické prvky, které utvářejí náš svět. Projdeme spolu celý životní cyklus hvězd, od jejich prvních paprsků až po mohutné kataklyzmické exploze na jeho konci. Během našeho putování se dozvíme i to, jak vesmír vypadá a jak jej astronomové zkoumají.
pátky | 21.00 | Krásy prázdninové oblohy – nad našimi hlavami se neustále odehrává nebeské divadlo. S námi nezmeškáte žádnou hvězdnou premiéru. Pořad přináší aktuální informace o tom, co je vidět na obloze, které planety budou v nejbližší době pozorovatelné a jaké úkazy jsou s nimi spojeny, kdy nastávají zatmění Slunce nebo Měsíce a zda nás nenavštíví nějaká jasná kometa. Ukážeme si, která výrazná souhvězdí jsou v noci nad našimi hlavami a jak v nich nalézt objekty vzdáleného vesmíru, jako jsou dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny nebo galaxie.
POHÁDKY PRO NEJMENŠÍ
středy a pátky | 10.15, 11.15, 14.15, 16.15 a 17.15 | úterky a čtvrtky | 14.15, 16.15 a 17.15 | mimo týdne od 21. do 25. 7. | Cesta za kometou – byla, nebyla vesmírná sonda jménem Rosetta, která se pustila na dlouhou cestu, jejímž cílem bylo odhalit tajemství naší Sluneční soustavy. Na palubě byl také její kamarád Philae. Jejich společná cesta vedla ke kometě, na které malý Philae nakonec přistál a podrobně ji prozkoumal. Vydejte se s nimi za dobrodružstvím a zjistěte, jaká tajemství dokázali odhalit!
soboty | 10.15, 11.15, 14.15, 16.15 a 17.15 | O spanilé Jitřence a tajuplné Večernici – pozornost lidí odedávna poutaly dvě domnělé hvězdy, na ranní obloze jitřenka, na večerní večernice. Ještě dříve, než lidé zjistili, co se za jasnými hvězdami skrývá, povídali si o nich příběhy. A naše pohádka je jedním z nich. Vystupují v něm jako princezny Jitřenka a Večernice. Na konci pohádky ale zjistíme, že jitřenka i večernice jsou jedno a totéž těleso a navíc, že se vůbec nejedná o hvězdu, ale o planetu Venuši. Společně se pak podíváme, jak to na Venuši vypadá.
neděle | 10.15, 11.15, 14.15, 16.15 a 17.15 | O kouzelné pastelce - Ťulda a hvězdy – pohádka o mocném kouzelníkovi, malém zvídavém klukovi a neobyčejné pastelce, se kterou stačí něco nakreslit, a hned to máte ve skutečnosti. Klidně i raketu pro cesty ke hvězdám... Co vlastně hvězdy jsou? Jakou mají barvu? Jak jsou daleko? To vše a mnohem více se dozvíte na dobrodružné výpravě spolu s malým Ťuldou v příběhu, který vás chytí za srdce.
POZOROVÁNÍ OBLOHY NA OBOU HVĚZDÁRNÁCH
Předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem. V případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopulí.
Měsíc: Našeho nejbližšího kosmického souseda lze na červencové večerní obloze pozorovat přibližně od 1. do 9. a od 28. do 31. července. Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem 2. července, kdy nastává první čtvrt a kdy poblíž rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) vrhají povrchové útvary zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 10. července), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.
Planety: Na červencové večerní obloze bude v otvírací době hvězdárny pozorovatelná planeta Mars.
Zajímavé objekty: Na červencové obloze můžeme najít dostatek zajímavých objektů hvězdného vesmíru, jež lze pozorovat zejména za bezměsíčných nocí, kdy světlo Měsíce neruší pozorování. Zajímavými objekty jsou například dvojhvězdy Albireo v souhvězdí Labutě nebo Epsilon v Lyře. Na hvězdokupy se můžeme podívat do souhvězdí Herkula a Štítu, kde najdeme zástupce obou typů – hvězdokupu kulovou s označením M13 a hvězdokupu otevřenou s označením M11. Dalším zajímavým objektem je prstencová mlhovina M57 v souhvězdí Lyry. Vzdálené galaxie M81 a M82 můžeme vyhledat ve Velké medvědici.
Slunce: Na denní obloze lze sledovat Slunce. Dalekohledem, který odcloní větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce pozorovatelné sluneční skvrny, speciální chromosférický dalekohled pak odhalí sluneční protuberance.
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2025 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.