Najdi akci

 - 

Kalendář akcí

Hvězdárna Ďáblice

Hvězdárna Ďáblice
otevírací doba: středa 18.00–21.00, pátek 13.00–16.00, 18.00–21.00, sobota 10.00–12.00, 13.00–16.00, 18.00–21.00, neděle 10.00–12.00, 13.00–16.00
číst více

POŘADY (s pozorováním oblohy)
středy | 18.15 | a soboty, neděle | 14.15 | Planety, zajatci Slunce – pořad nám poodhalí tajemství cizích světů – vzdálených planet a jejich měsíců, jež jsou pro lidská měřítka nepředstavitelně daleko, ale v porovnání s velikostí vesmíru jsou přeci jen blízkými sousedy ve Sluneční soustavě. Prachoví rarášci nám vymetou cestičku poznání povrchových útvarů na Marsu, zblízka se proletíme nad pruhovanou atmosférou Jupiteru a podnikneme několik zastávek u nejznámějších měsíců této největší planety ve Sluneční soustavě. Pořad, který je kombinací živé přednášky a filmu, přináší komplexní informace o Sluneční soustavě včetně Slunce, Zemi nejbližší hvězdě.

pátky | 18.00 | Co se děje na obloze? – pořad přináší aktuální informace o tom, co je vidět na obloze. Které planety budou v nejbližší době pozorovatelné a jaké úkazy jsou s nimi spojeny, kdy nastávají zatmění Slunce nebo Měsíce a zda nás nenavštíví nějaká jasná kometa. Ukážeme si, která výrazná souhvězdí jsou v noci nad našimi hlavami a jak v nich nalézt objekty vzdáleného vesmíru, jako jsou dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny nebo galaxie.

POHÁDKY PRO NEJMENŠÍ
sobota | 10.15, 13.15 a 15.15 | Cesta za kometou – kosmické sondy navštívily už několik komet. Pomocí kresleného filmu pro děti si představíme úžasný příběh sondy Rosetta a jejího modulu Philae, který na kometě jako první přistál. Vyzkoušíme si, jak na kometách vznikají krátery. Přímo na hvězdárně si vytvoříme kometární ohon a na model komety si budeme moci i sáhnout. Nejmenší návštěvníci sami okusí, jak je těžké trefit se do komety.

neděle | 10.15, 13.15 a 15.15 | O kouzelné pastelce – Ťuldova dobrodružství na planetách – druhý díl pohádky o malém zvídavém klukovi a neobyčejné pastelce, se kterou stačí něco nakreslit, a hned to máte ve skutečnosti. Klidně i raketu pro cesty ke hvězdám... Tedy vlastně tentokrát k planetám Sluneční soustavy. Vydejte se s Ťuldou prozkoumat, jak to vypadá na Venuši a jestli na Marsu žijí Marťani!

POZOROVÁNÍ OBLOHY NA OBOU HVĚZDÁRNÁCH
Předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem. V případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopulí.
Měsíc: Našeho nejbližšího kosmického souseda lze na večerní obloze v otevírací době hvězdárny pozorovat přibližně od 13. do 24. února. Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem 16. února, kdy nastává první čtvrt a kdy poblíž rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) vrhají povrchové útvary zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 24. února), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.
Planety: Na večerní obloze bude možno pozorovat planetu Jupiter.
Zajímavé objekty: Z objektů hvězdného vesmíru nám únorová obloha nabízí dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny i galaxie. Z dvojhvězd je to např. Castor ze souhvězdí Blíženců. Známou hvězdokupu Plejády můžeme najít v souhvězdí Býka. Ozdobou únorové oblohy je Velká mlhovina v souhvězdí Orionu. Této mlhovině může na únorové obloze konkurovat snad jen galaxie M31 v souhvězdí Andromedy.
Slunce: Na denní obloze lze sledovat Slunce. Dalekohledem, který odcloní větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce pozorovatelné sluneční skvrny, speciální chromosférický dalekohled pak odhalí sluneční protuberance.

Doporučujeme

Loading...