Najdi akci

 - 

Kalendář akcí

Museum Kampa

Museum Kampa
Nadace Jana a Medy Mládkových otevřeno denně 10.00–18.00 informace o aktuální otevírací době a termínech trvání výstav sledujte na www.museumkampa.cz
číst více

Nadace Jana a Medy Mládkových

  • otevřeno denně 10.00–18.00
  • informace o aktuální otevírací době a termínech trvání výstav sledujte na www.museumkampa.cz

Museum moderního umění na Malé Straně v centru Prahy uchovává uměleckou sbírku Jana a Medy Mládkových, kteří během svého pobytu v exilu, v druhé polovině 20. století, aktivně podporovali tehdejší československé nonkonformní umělce. Stála expozice je věnována obrazům a kresbám Františka Kupky, který byl na počátku 20. století jedním z průkopníků abstraktního umění, a plastikám kubistického sochaře Otto Gutfreunda.

Museum Kampa je rovněž pořadatelem řady krátkodobých výstav. Těžištěm výstavního programu musea je české a středoevropské umění 60. až 80. let, dílčí výstavy se věnují i současnému umění, designu a architektuře nebo naopak umění klasické moderny.

Návštěvníci jistě ocení i umístění musea ve výjimečných prostorách historické budovy Sovových mlýnů v samém centru Prahy. Vyhlídky na vrcholku budovy a terase nabízejí unikátní výhled na Pražský hrad, Karlův most, Národní divadlo a další památky.

STÁLÁ EXPOZICE
František Kupka, Otto Gutfreund: Mistři světového malířství  
Expozice v Museu Kampa představuje jednu z nejvýznamnějších kolekcí děl průkopníka abstraktního umění. Výstava je rozšířena o dlouhodobé zápůjčky děl Františka Kupky a součástí expozice je rovněž výstava soch Otto Gutfreunda.

VÝSTAVY

Wigam Collection: Vision of the World   Představení soukromé sbírky současné světové malby, jejíž součástí jsou jak díla klasiků typu Georga Baselitze nebo Davida Hockneyho, tak současných třicátníků Georga Rouy či Dhewadi Hadjab. Výstava nazvaná Vision of the World se zaměří na dva tematické okruhy – pozici jednotlivce ve společnosti a vztah k vlastní tělesnosti a sexualitě | kurátorka: Marta Gnyp | od 18. 2. do 30. 3.

Tomáš Rajlich: Sochař 1964–1969   Tomáš Rajlich je znám hlavně jako minimalistický malíř, na pražské AVU ale původně vystudoval sochu. Výstava se zaměřuje na jeho ranou sochařskou tvorbu z dob působení v Klubu konkretistů, jehož byl zakládajícím členem, a před jeho odchodem do exilu do Nizozemí. Vystaveno budou kresby a sochy z let 1964–1969, částečně půjde o nově vytvořené autorské edice podle původní dokumentace. Umělci bude v době výstavy 85 let (5. 3.) | kurátor: Jan Skřivánek | od 8. 2. do 21. 4.

Pavel Reisenauer: Polopravda vítězí   Výstava konfrontující volnou malířskou tvorbu Pavla Reisenauera (1961–2024) s jeho satirickými kresbami pro týdeník Respekt, se kterým spolupracoval od začátku 90. let. Výstava byla dohodnuta ještě za života umělce, v průběhu příprav se bohužel změnila v posmrtnou retrospektivu | kurátoři: Alena Pomajzlová, Petr Bielický | od 22. 2. do 1. 6.

Kolíbal 100   Výběr děl Stanislava Kolíbala ze sbírky Musea Kampa bude umístěno v posledním sále stálé expozice musea, která je věnována Františkovi Kupkovi. Výstava se koná k příležitosti autorových stých narozenin, které oslaví v prosinci. V pravidelných intervalech se bude výběr děl obměňovat – cca každé 3 měsíce tedy bude možno vidět něco nového | kurátor: Jan Skřivánek | od 1. 4.

Miloš Cvach, Sophie Curtil: Harmonie protikladů   Miloš Cvach (*1945) je český sochař a grafik, který žije ve Francii. Vytváří rozměrné dřevěné reliéfy lapidárních tvarů a zářivých barev, které současně odkazují k minimalistickému sochařství i modernistické krajinomalbě. Jeho sochy na výstavě doprovodí velkoformátové obrazy jeho manželky Sophie Curtil (*1949). Miloši Cvachovi bude v době konání výstavy 10. 5. osmdesát let | kurátorka: Terezie Zemánková | od 12. 4. do 15. 6.

DOPROVODNÝ PROGRAM

  • změna programu vyhrazena, kapacita programů je omezena
  • aktuální informace na www.museumkampa.cz/programy
  • vstupenky k prodeji na goout.net nebo v prodejně Musea Kampa, U Sovových mlýnů 503/2, Praha 1
  • otevřeno út–ne 10.00–18.00

02. 04. | 18.00 | Komentovaná prohlídka výstavy Tomáš Rajlich – Sochař. Tomáš Rajlich slaví 5. března 80. narozeniny, u této příležitosti se koná komentovaná prohlídka výstavy jeho sochařské tvorby. Tomáš Rajlich je dnes znám hlavně jako minimalistický malíř, na pražské Akademii výtvarných umění však původně vystudoval sochu. Výstava v prostoru konírny se zaměřuje na Rajlichovu sochařskou tvorbu z šedesátých let. K vidění jsou tři desítky jeho kovových a plastových soch a několik raných geometrických kreseb, vesměs děl z doby před rokem 1969, kdy odešel do exilu do Nizozemska. Protože se většina soch z tohoto umělcova raného období nezachovala, byla pro výstavu v Museu Kampa vyrobena až na pár vyjímek nově. Výstavou provede Jan Skřivánek, kurátor výstavy a šéfkurátor Musea Kampa.

10. 04. | 18.00 | Komentovaná prohlídka výstavy Pavel Reisenauer s Erikem Taberym. „Těžko bychom ve světě hledali podobný úkaz, kdy jeden ilustrátor přes třicet let tak zásadně vytváří obrazový charakter média. Pavlův význam ale dalece přesahoval vizuální stránku věci. Svou nadsázkou, vtipem se ideálně doplňoval s textovou přísností listu. Články a fotografie zachycují svět, jaký je, ilustrace umožňují se i vážným věcem zasmát, vidět je s nadhledem, a někdy je tak zachytit výstižněji, než to dokáže text.“ To o Pavlu Reisenauerovi řekl jeho dlouholetý spolupracovník Erik Tabery, šéfredaktor týdeníku Respekt. Právě on provede výstavou, která je věnována tomuto umělci. Pavel Reisenauer (1961–2024) je známý především jako autor nezaměnitelných titulních stran a ilustrací týdeníku Respekt a kreseb pro přílohy Orientace Lidových novin. Spolupráce s tištěnými médii byla však jen tou nejviditelnější částí jeho tvorby, za níž se skrývalo daleko širší spektrum jeho méně známých nebo zcela neznámých výtvarných projevů – obrazy, volné kresby, ilustrace, komiksy a fotografie.

13. 04. | 11.00 | Velikonoční víkendový workshop pro předškoláky. Víkendový workshop pro děti ve věku 5-7 let a jejich rodiče v Museu Kampa s velikonoční tématikou. V průběhu workshopu se s dětmi podíváme na výstavu Tomáše Rajlicha, seznámí se také s uměleckými díly na nádvoří Musea. Součástí workshopu totiž bude hledání vajíček, které velikonoční slepička posnášela v museu. A až vajíčka posbíráme, tak si z nich i vyrobíme veselou velikonoční dekoraci.

13. 04. | 14.00 | Vejce magické – velikonoční workshop pro starší děti. Víkendový workshop je určen pro starší děti ve věku 11–15 let. V úvodu workshopu si budeme povídat o vejci a o jeho symbolice, ukážeme si různé příklady práce s tímto tématem v dějinách umění. Vejce je symbolem života, záhady stvoření, ukážeme si, jak toto téma rozvíjel František Kupka na obrazech z naší stálé expozice. Po této motivační fázi pak bude čas na samotnou tvorbu, jejímž ústředním tématem bude samozřejmě vejce.

museum-kampa
Doporučujeme

Loading...