Přítomní: 0 čtenářů 0 mobilní
30. května 1719 (305 let)
„Pověst má ustoupit rozumu, historii a pravdě. Pravda má být duší všeho dějezpytu.“ Tak pravil první kritik Hájkovy Kroniky české, zakladatel moderní české historiografie, oceněný samotnou císařovnou Marií Terezií.
Job Felix Dobner přišel na svět v Praze 30. května 1719 v českoněmecké měšťanské rodině. Vzdělával se nejprve u jezuitů. Jako nadaný student vstoupil do řádu piaristů, získal podporu šlechty, díky které se mohl věnovat studiu filozofie a teologie. Přes silný nesouhlas jezuitů zřídil po absolvování studia práv ve Vídni první piaristické gymnázium v Praze. Dobner stál v čele gymnázia, které se po zrušení jezuitského řádu stalo nejvýznamnější vyšší školou v zemi. V té době se začal intenzivně věnovat studiu starých písemných historických pramenů. Proslul kritickou analýzou připraveného vydání Hájkovy Kroniky české. Svými názory si získal nejen uznání většiny odborníků, ale i kritiku z řad Hájkových obhájců. V roce 1764 vydal šestidílnou edici Monumenta historica Bohemiae, ve které se věnoval rozsahu Velkomoravské říše, počátku cyrilice a hlaholice a dalším dějinným otázkám. Odmítal nepodložené fabulace a výmysly, ve svých dílech pracoval kriticky, metodou podrobného zkoumání písemných pramenů. Historik Gelasius Dobner zemřel ve věku sedmdesáti let 24. 5. 1790 a pohřben byl na Olšanských hřbitovech. Dobnerovo jméno najdeme, společně se jmény dalších českých učenců, pod okny Národního muzea. Ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo příležitostnou poštovní známku s nominální hodnotou 27 Kč, na které autorka Renáta Fučíková zobrazila portrét Gelasia Dobnera z profilu v charakteristickém grafickém dobovém provedení.
-namo-, foto © Wikimedia Commons; Ministerstvo obchodu a průmyslu
Zadejte Vaši emailovou adresu a zajistěte si tak aktuality z České republiky.
© 2024 Pražský přehled
Publikování či další šíření obsahu www stránek prazskyprehled.cz bez vědomí redakce není slušné a odporuje autorskému zákonu.
Často jsou tu zveřejněny také materiály třetích stran, kde jejich další šíření je možné pouze se souhlasem redakce KAM po Česku. Děkujeme za pochopení.