Najdi akci

 - 

Kalendář akcí

Vojenský historický ústav Praha

Vojenský historický ústav Praha

VHÚ Praha je vědeckovýzkumné, muzejní a knihovní zařízení Ministerstva obrany ČR. Nedílnou součástí VHÚ Praha jsou muzea a výstavní prostory. Jde o Armádní muzeum Žižkov, Letecké muzeum Kbely, Vojenské technické muzeum Lešany, Národní památník hrdinů heydrichiády a další externí výstavní prostory.

ARMÁDNÍ MUZEUM ŽIŽKOV
U Památníku 2, Praha 3, tel. 973 204 900

  • otevřeno: denně mimo pondělí 10.00–18.00
  • vstup zdarma

EXPOZICE

Expozice Armádního muzea Žižkov je rozčleněna na sedm základních částí, podle jednotlivých historických úseků, které mapují vojenské dějiny českého území a českou státnost. Celkem je vystaveno na sedm tisíc exponátů ze sbírky Vojenského historického ústavu Praha. Exponáty jsou umístěny v téměř třech stovkách vitrín, ale také ve volném prostoru výstavních sálů. Sály se nacházejí ve čtyřech podlažích, v některých sálech jsou navíc vestavěná menší mezipatra. Vizuální představení artefaktů včetně nasvícení bylo vytvořeno v duchu nejmodernějších trendů a díky nejvyspělejší osvětlovací technice. Specialitou jsou „předměty s příběhem“, u nichž je návštěvník informován o osudech exponátu i lidí, kteří jsou s ním spojeni. Četné exponáty jsou opatřeny také QR kódy, návštěvník si tak může pomocí moderních technologií přečíst komplexní a rozšířené informace o daném předmětu.

VÝSTAVY

1943 – Československá armáda na východní frontě – výstava je věnována vzniku a bojovému nasazení československých exilových jednotek na východní frontě | od 10. 11.

„1944 – Brány k domovu“   Výstava k válečnému roku 1944 shrnuje klíčové události světového konfliktu v daném roce. Zařazuje druhý československý odboj jak na domácím území, tak v zahraničí do širšího kontextu | do 2. 3. 2025

DOPROVODNÝ PROGRAM

14. 01. | 18.00 | První světová válka – cyklus přednášek. Češi v c. a k. válečném loďstvu – přednáší: PaedDr. Jindřich Marek. Mezi největší „mindráky“ českého národa patří absence moře na jeho území. Asi proto Češi rádi tráví svou dovolenou na březích moře. Nejčastěji je jejich cílem Jadran, kde si však málokdo uvědomí, že právě toto moře je zajímavou součástí českých vojenských dějin, protože do listopadu 1918 zde sloužily v řadách rakouskouherského válečného loďstva tisíce Čechů. Vzhledem k tehdejší vysoké vzdělanostní úrovni českého národa nacházíme naše předky v námořnických uniformách mezi strojníky, dělostřelci, radiotelegrafisty, muzikanty, námořními letci či lékaři. Mnoho Čechů sloužilo nejen na hladinových lodích, ale tvořilo významnou část posádek ponorek. Po pádu monarchie a návratu do vlasti mnoho mužů v námořnických uniformách bojovalo jako pěchota či osádky obrněných vlaků na Slovensku proti maďarským bolševikům.

30. 01. | 18.00 | Komentované filmy ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha – 1938–1939 zábor a okupace čs. pohraničí v německých filmových materiálech – komentuje: PhDr. Karel Straka, Ph.D. Součástí sbírky VHÚ jsou také zahraniční filmové materiály. Rozsahem sice skromná, ale zajímavá je skupina německých filmových dokumentů zachycujících zábor a okupaci některých míst Československa v říjnu 1938 a březnu 1939.

LETECKÉ MUZEUM KBELY
Mladoboleslavská ul., Praha 9, tel. 973 207 500

  • otevřeno: od května do října, denně mimo pondělí 10.00–18.00
    vstup zdarma

EXPOZICE
Letecké muzeum bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, první letecké základny vybudované po vzniku Československa v roce 1918. Expozice muzea se vztahuje bezprostředně k historii československého a českého letectví, zvláště vojenského. Pro srovnání jsou zde vystaveny také vybrané typy světově významných letadel, a kromě toho i množství leteckých motorů, součásti draků letounů, výzbroj, výstroj, stejnokroje, prapory, vyznamenání a další památky, které se vztahují k historii československého a českého letectví. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě. Řada letounů patří ke světovým unikátům.

Nově je veřejnosti zpřístupněn také letňanský areál Staré Aerovky, díky němuž se kbelská expozice rozšířila o další výstavní prostory (nachází se cca 900 metrů od kbelského areálu, vchod z ulice Hůlkova).

VOJENSKÉ TECHNICKÉ MUZEUM LEŠANY
Lešany u Týnce nad Sázavou, okres Benešov, tel. 973 296 161

  • otevřeno: od června do září, denně mimo pondělí 9.30–17.30
    vstup zdarma

EXPOZICE
Vojenské technické muzeum Lešany se nachází v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren. Expozici tvoří více než 700 historických tanků, kanónů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel, raketová technika, spojovací a ženijní prostředky a logistický materiál pocházející z období od roku 1890 až do současnosti. Sbírky jsou široké veřejnosti prezentovány v deseti halách, pod šesti přístřešky a na volném prostranství. Rozsahem a složením svých sbírek, v nichž je zastoupen nejeden světový unikát, se toto muzeum řadí mezi nejvýznamnější evropské instituce svého druhu.

NÁRODNÍ PAMÁTNÍK HRDINŮ HEYDRICHIÁDY
Resslova 9a, Praha 2
e-mail: pamatnik-heydrichiady@vhu.cz

  • otevřeno: denně mimo pondělí 09.00–17.00
    vstup zdarma

Místo úkrytu a posledního boje skupiny příslušníků československého zahraničního odboje, kteří se podíleli na atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

EXPOZICE
Expozice věnovaná Operaci Anthropoid – atentátu na Reinharda Heydricha v květnu 1942.

Doporučujeme

Loading...
3.15.239.207, 3.15.239.207